Home » عرق نعناع موجب كاهش بوي بد دهان

علی شمس نورایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: عوامل تغذیه‌ای و مصرف عصاره نعناع در کاهش بوی دهان مفید است؛ در روزه‌داران بوی بد دهان یا halitosis یکی از مشکلات بهداشتی است که در تمام طول سال به علل مختلف می‌تواند ایجاد شود.

وی گفت: التهاب لثه، باقی ماندن غذا بین دندان‌ها، عفونت‌های تنفسی، سینوزیت، مشکلات گوارشی، بیماری دیابت، استفاده از غذاهای گوگرددار مثل سیر و پیاز و استعمال سیگار از علل شایع بوی بد دهان است که قابل پیشگیری و درمان است.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: استفاده منظم از مسواک، نخ دندان، دهان‌شویه‌های ضدعفونی‌کننده حفره دهان، درمان عفونت‌های تنفسی و سینوزیت، درمان التهاب معده و درمان دیابت به طور قابل ملاحظه‌ای بوی بد دهان را کاهش می‌دهند.

شمس نورایی افزود: در ماه مبارک رمضان بویی که در دهان روزه‌داران ایجاد می‌شود، می‌تواند ناشی از عوامل غیرقابل پیشگیری شامل خالی بودن معده و خشکی دهان باشد و به علت کاهش جریان بزاق دهان که هنگام روزه‌داری پیش می‌آید، تخمیر مواد غذایی نسبت به ایام عادی بیشتر اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: مصرف زیاد آب و میوه‌های تازه در فاصله افطار تا سحر و پرهیز از مصرف زیاد ادویه، غذاهای چرب، قهوه، نوشیدنی‌های گازدار و بودار، پیاز و سیر، غذاهای پرگوشت و استعمال سیگار در ایام روزه‌داری می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای از خشکی دهان پیشگیری کرده و بوی بد دهان را کاهش می‌دهد.

این متخصص تغذیه بیان داشت: استفاده از عصاره نعناع یا عرق نعناع قبل از خوابیدن و پس از خوردن سحری می‌تواند در درمان مشکلات گوارشی ناشی از تخمیر مواد غذایی و ایجاد بوی بد دهان کمک ویژه‌ای کند.

شمس نورایی اظهار داشت: مصرف عصاره نعناع، سایر مشکلات گوارشی شامل ورم معده، نفخ، دل‌پیچه، تهوع و کرامپ‌های شکمی که در این ایام شیوع دارد، را نیز درمان می‌کند.

نظرات غیر فعال شده اند.